Doi jandarmi bistrițeni s-au clasat pe locul I la Concursul Serviciilor Voluntare pentru Situații de Urgență Bistrița-Năsăud, informează Inspectoratul Județean de Jandarmi.
”Plutonier Andrei Iulian Pop și maistru militar Flaviu Guță au participat la acest sfârșit de săptămână la Concursul Serviciilor Voluntare pentru Situații de Urgență Bistrița-Năsăud unde au ocupat locul I la probele susținute. Plutonier Andrei Iulian Pop a obținut cel mai bun timp din istoria județului Bistrița-Năsăud, la proba de îndemânare pista cu obstacole și a ocupat locul I la toate probele de concurs, atât la individual, precum și la clasamentul general. Maistru militar Flaviu Guță a obținut în urma parcurgerii probelor – locul I la clasamentul general. În timpul liber, cei doi jandarmi sunt și pompieri voluntari, motiv pentru care nu au putut rata participarea la această competiție”, a explicat Georgeta Cășvan, purtătorul de cuvânt al Jandarmeriei Bistrița-Năsăud.
![](https://ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/06/be577eb1-e490-4340-95ad-d61a78479090-768x1024.jpeg)
![](https://ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/06/5289ee66-3d9e-41de-b229-88d4f5bfe4d0-768x1024.jpeg)
![](https://ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/06/9e858802-baeb-48fc-a1c6-d58928760795-768x1024.jpeg)
![](https://ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/06/5af46367-060b-4235-9b79-3af2ea0b5f8e-768x1024.jpeg)
![](https://ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/06/a741c6a5-bc73-4ecb-8cb2-43ed918be8b0-768x1024.jpeg)
Competiția s-a desfășurat duminică, 2 iunie, pe Stadionul Jean Pădureanu din municipiu, iar la concurs au participat pompieri voluntari de pe raza întregului județ, voluntarii bistrițeni obținând locul I la toate cele 3 probe: proba de îndemânare cu obstacole, ștafeta 4×100, respectiv dispozitiv de intervenție.