Un copilaș de doar 5 ani și-a pierdut viața duminică, după ce a căzut într-o fosă septică din localitatea Fântânele, comuna Matei, informează Inspectoratul de Poliție Județean Bistrița-Năsăud.
Potrivit Poliției, incidentul a avut loc la căminul cultural din localitate.
La fața locului au fost direcționate un echipaj de prim ajutor SMURD, un echipaj de terapie intensivă mobilă si elicopterul SMURD.
„Când au ajuns echipajele la locul solicitării, copilul în vârstă de aproximativ 5 ani era extras din fosa sceptică și se afa în stop cardiorespirator. S-a aplicat protocolul de resuscitare, din nefericire organismul copilului nu a răspuns manevrelor aplicate, fiind declarat decesul la fața locului”, a transmis Inspectoratul pentru Situații de Urgență Bistrița-Năsăud.
Polițiștii au deschis o anchetă în acest caz, pentru a stabili toate împrejurările în care a avut loc evenimentul.
„Astăzi, polițiștii Secției 3 Poliție Rurală Lechința au fost sesizați cu privire la faptul că un minor a fost găsit în stare de inconștiență într-o fosă septică din localitatea Fântânele. La fața locului, polițiștii au identificat un copil în vârstă de 5 ani, din Fântânele, precum și pe părinții acestuia. În urma intervenției echipajelor medicale, a fost, din păcate, constatat decesul minorului. În cauză, a fost întocmit un dosar penal, iar polițiștii continuă cercetările pentru a stabili cu exactitate cauzele și împrejurările producerii evenimentului„, a transmis Inspectoratul de Poliție Județean Bistrița-Năsăud.
