Pompierii militari de la Garda de Intervenție Sângeorz Băi au intervenit la un incendiu izbucnit la o casă situată pe Valea Borcutului, într-o zonă greu accesibilă.
Potrivit Inspectoratului Județean pentru Situații de Urgență Bistrița-Năsăud, accesul autospecialelor de intervenție în apropierea incendiului a fost imposibil din cauza trenului accidentat. Pompierii militari de la Garda de Intervenție Sângeorz-Băi, împreună cu voluntarii, au acționat cu mijloace de prima intervenție pentru lichidarea focarelor.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/04/25e23ee1-db36-442c-ab2f-a2c96204c8fa-1024x768.jpg)
”A fost afectat un imobil cu destinația casă de locuit si anexă alipită ( pe o suprafață de cca 140 mp), construit preponderent din material lemnos și aprox 500 mp vegetație uscată”, arată ISU Bistrița-Năsăud.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/04/985dd54d-d57d-4a8c-84a2-ea41dac73f3a-1024x768.jpg)
Evenimentul a fost provocat în urma unei acțiuni de ardere a unor resturi vegetale, focul fiind scppat de sub control sub acțiunea vântului.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/04/5219f583-adbf-4c1a-8352-e0b6ff3864e6-768x1024.jpg)
De asemenea, pompierii militari de la Garda de Intervenție Sângeorz-Băi mai intervin la o distanță de circa un km față de incendiul amintit mai sus, la un incendiu de vegetație uscată ce se întinde pe o suprafață de aproximativ 4 – 5 ha.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/04/f3513d12-dd8e-4271-9e7d-e627639298fa-1024x768.jpg)
Flăcările amenințau, în primă fază, o casă de vacanță. Din fericire, aceasta a fost protejată prin acțiunile pompierilor militari și voluntari. Și în acest caz, accesul autospecialelor în zonă nu a fost posibil, se intervine cu ajutorul unor mașini de teren puse la dispoziție de voluntari și cu mijloace de primă intervenție.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/04/0f13803d-069d-4b30-9913-2c6e669abcbc-1024x768.jpg)
FOTO: ISU Bistrița-Năsăud