Sute de pachete oferite prin Programul Operațional Ajutorarea Persoanelor Defavorizate au fost distribuite unora dintre cetățenii din județul Bistrița-Năsăud, fiind vorba despre cei afectați în mod direct de pandemia de coronavirus. Fiecare pachet conține mai multe produse igienico-sanitare.
Astfel, persoanele aflate în nevoie, cele aflate în carantină sau în izolare la domiciliu, precum şi persoanele din centrele de tip rezidenţial au primit pachete cu produse igienico-sanitare.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/04/94819583_2676749179121222_276321389617610752_n.jpg)
Peste 800 de astfel de pachete au fost disponibile, mai bine de jumătate dintre ele fiind preluate Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Bistrița-Năsăud, instituție care le va distribui căminelor de bătrâni.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/04/94726313_2676749409121199_6911302583487299584_n.jpg)
”78 au fost distribuite unor persoane aflate în izolare, 284 au ajuns la patru centre special amenajate pentru carantinarea persoanelor, iar restul de 588 vor fi preluate de DGSPC pentru a fi distribuite căminelor de bătrâni”, au precizat reprezentanții Instituției Prefectului Bistrița-Năsăud.
Fiecare pachete conține:
• Periuță de dinți 5 buc;
• Pastă de dinți 300 ml;
• Săpun lichid 500 ml;
• Șampon copii 800 ml;
• Șampon adulți 500 ml,
• Detergent de rufe 2700 gr.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/04/94198513_2676749382454535_1481334392189091840_n.jpg)
Ultima data parca contineau si cate o felicitare de la pesedeu si de la primar inducand falsa idee ca partidul e in toate inclusiv in conserve si periuta de ginti ! In oloi nu mai vorbesc si in tucar la fel.