Poliţiştii din Bistrița-Năsăud au întocmit un nou dosar penal unui bărbat care a prezentat o adeverinţă falsă de angajator pentru a-şi justifica deplasarea.
Bărbatul a fost depistat pe raza localității Beclean, la intersecția dintre străzile 1 Decembrie și Obor.
Pentru justificarea deplasării, conducătorul auto a prezentat o adeverinţă eliberată de o societate comercială. În urma verificărilor efectuate în Registrul Electronic General de Evidenţă a Salariaţilor (REGES), s-a constatat că persoana în cauză nu are calitatea de angajat al unității economice respective.
Băratul s-a ales cu dosar penal pentru fals în declaraţii şi fals în înscrisuri sub semnătură privată. Dosarul a fost deschis la Parchetul de pe lângă Judecătoria Beclean.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/05/Opera-Snapshot_2020-05-06_134628_ptbistritanasaud.mpublic.ro_.png)
FOTO cu caracter ilustrativ