Încă o cisternă încărcată cu lapte s-a răsturnat, de această dată în județul Bistrița-Năsăud, la o zi distanță după ce un accident similar s-a petrecut pe raza județului Suceava. Din fericire, în acest caz șoferul a scăpat doar cu câteva leziuni ușoare. UPDATE: Polițiștii au stabilit că șoferul consumase alcool înainte de a se urca la volan.
Potrivit Inspectoratului Județean pentru Situații de Urgență Bistrița-Năsăud, accidentul s-a produs între localitățile Cristur și Coasta.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/05/0f2d9d1e-7789-4bab-bc00-e5a367e9dfcd-768x1024.jpg)
”Conducătorul auto în vârstă de 44 de ani a fost găsit în afara autovehiculului, constient și cooperant. I s-a acordat primul ajutor de către paramedicii beclenari, prezenta leziuni usoare (excoriații). Refuză transportul la spital”, a precizat ISU Bistrița-Năsăud.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/05/4dd3d194-2c5c-4889-a06b-5286993636aa-768x1024.jpg)
Pompierii militari au asigurat măsurile specifice de apărare împotriva incendiilor. De asemenea, se iau măsuri pentru împiedicarea scurgerilor de carburanți, fiind solicitată și prezența Gărzii de Mediu.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/05/c5fb12d7-50b2-4d78-95b6-c24c610daec5-768x1024.jpg)
ACTUALIZARE
În urma cerectărilor efectuate, polițiștii au stabilit că șoferul consumase alcool înainte de a se urca la volan.
”Astăzi, pe drumul comunal 28, între localitățile Coasta și Șieu Cristur, un bărbat în vârstă de 44 de ani, care conducea o cisternă cu semiremorcă, cu care transporta lapte, într-o curbă spre stânga a pierdut controlul acesteia și s-a răsturnat în șanțul din dreapta direcției sale de mers. Acesta a fost rănit ușor, însă a refuzat să fie transportat la spital”, a declarat Crina Sîrb, purtătorul de cuvânt al IPJ Bistrița-Năsăud.
Șoferul a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind de 0,90mg/l alcool pur în aerul expirat.
Continuă cercetările în acest caz polițiștii Secției 4 Poliție Rurală Beclean.
![cisterna lapte bistrita](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/05/1c349bb9-ad13-4409-ba93-0649e57075ff-768x1024.jpg)
Reamintim că un accident similar s-a produs duminică, pe DN 17, în Pasul Tihuța. Din păcate, în urma acestuia șoferul și-a pierdut viața după ce autocisterna pe care o conducea s-a răsturnat la o diferenţă de nivel de 60 m.
Ziar de Bistrița a scris despre acest accident:
De lapte era satul .Ce sa bea omul ?