Circa 40 de milioane de lei au fost investite în executarea unor lucrările de apărare împotriva inundațiilor pe Valea Budac, în localitatea Budacu de Jos, a anunțat Administrația Națională ”Apele Române”.
”Administrația Bazinală de Apă Someș-Tisa a finalizat lucrările din cadrul obiectivului „Înlăturarea efectelor produse de inundaţii pe Valea Budac, la Budacu de Jos, județul Bistrița-Năsăud”, în valoare de 39 milioane de lei cu TVA. Acestea au fost demarate în data de 13 august 2019, imediat după semnarea contractului”, precizează Apele Române.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/05/99296072_3121752571219742_4225247422596513792_o.jpg)
491 de locuitori din localitatea Budacu de Jos au fost afectați de inundațiile din primăvara anului 2019. De asemenea, au fost înregistrate importante pagube materiale: 85 de case avariate, 44 de poduri și podețe și 200 de hectare de terenuri agricole, eroziuni ale albiei pe o lungime de 7 km, au fost afectate lucrările hidrotehnice existente pe o lungime de 3 km, drumul județean și cel comunal.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/05/99296072_3121752571219742_4225247422596513792_o.jpg)
”Investiția a fost necesară pentru înlăturarea efectelor produse de inundații și pentru prevenirea unor asemenea evenimente. A fost recalibrată albia cursului de apă pe o lungime de 9 km, au fost executate lucrări de consolidare a malului pe 11,9 km, au fost realizate 12 praguri de fund și a fost reabilitată stația hidrometrică”, mai arată Apele Române.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/05/100539353_3121752557886410_1422234207677054976_o.jpg)
Lucrările hidrotehnice au fost finanțate din fonduri provenite de la bugetul de stat, prin HG nr.441/2019 privind suplimentarea bugetului Ministerului Apelor și Pădurilor din Fondul de intervenție la dispoziția Guvernului pentru realizarea în regim de urgență a unor lucrări de investiții de prevenire și înlăturare a efectelor calamităților naturale produse de inundații în perioada februarie – mai 2019.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/05/99138942_3121752681219731_745129654230188032_o.jpg)
FOTO: Apele Române
Cu astfel de incorsetari din betoane si armaturi , corpurile de ape vor deveni niste canale puturoase moarte.Despre ECOSISTEME au auzit sefii de la Apele Romane ?