La UPU-SMURD din cadrul Spitalului Clinic Județean de Urgență Bistrița a fost adus ]n 19 ianuarie un bărbat în vârstă de 66 de ani în stare critică, prezentând hipotermie severă.
Pacientul a fost adus de către echipajul de terapie intensivă mobilă cu manevre în curs de resuscitare, în șoc hipotermic, cu intoxicație acută etanolică, bronhopneumonie severă și alte boli asociate.
Acesta a răspuns manevrelor de resuscitare, a fost stabilizat, a primit tratament și îngrijiri de specialitate în Urgență și apoi a fost transferat în Secția ATI.
Din păcate, cu toate eforturile depuse de echipa medicală, pacientul NU a putut fi salvat, fiind declarat decesul acestuia în cursul dimineții.
