Direcția Silvică Bistrița-Năsăud va planta 143.000 de puieţi forestieri în această primăvară

FOTO: arhivă

În campania de împădurire din această primăvară, Direcția Silvică Bistrița-Năsăud va planta 143.000 de puieţi forestieri și va regenera aproape 29 de hectare de pădure, informează instituția într-o postare pe pagina oficială de pe o rețea de socializare.

”Direcția Silvică Bistrița-Năsăud va împăduri în primăvara anului 2025 o suprafață totală de 28,60 ha din care 19,37 ha în suprafețele proprietate publică a statului român și 9,23 ha în suprafețele cu contracte de administrare de către RNP-Romsilva. În această campanie de împăduriri vor fi plantați 143 de mii de puieți forestieri din speciile molid, brad, fag, gorun, paltin de munte și cireș”, precizează Direcția Silvică Bistrița-Năsăud.

Instituția menționează că data la care va începe campania de împădurire este 15 martie și se va desfășura sub sloganul ”Pădurea contează pentru viitor”.

Direcția Silvică Bistrița-Năsăud adaugă că este deschisă să colaboreze cu școli, licee, instituții, asociații sau voluntari care doresc să participe la acțiunile de împădurire care vor avea loc în această primăvară.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

error: Content is protected !!