Reprezentanți ai Agenției de Dezvoltare Regională (ADR) Nord-Vest au revenit, marți, la Bistrița, pentru a vizita, împreună cu conducerea Primăriei Bistrița, locațiile exacte în care ar urma să fie derulate proiecte cu finanțare europeană pe mobilitate și regenerare urbană.
După o discuție preliminară în care au fost prezentate aspectele teoretice, alături de primarul Ioan Turc și specialiști ai Primăriei, reprezentanții ADR Nord-Vest au efectuat vizite în teren, în zonele din municipiu pe care administrația locală le propune spre a fi cuprinse în noile planuri de modernizare.
”Perimetrele extinse Independenței-Nord și Lamă (Florilor – Andrei Mureșanu – Sucevei) vor face obiectul unor ample proiecte de regenerare urbană, care vor schimba cu totul aspectul vetust al amplasamentelor. Nu a fost uitat nici cursul intravilan al Văii Căstăilor, potrivit pentru amenajarea paralelă a unui traseu cu piste de cicliști”, a precizat primarul Ioan Turc.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/03/158973170_769487917307724_3080987660821165145_o.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/03/159111102_769488113974371_9025665724630413956_o.jpg)
Totodată, echipa a vizitat și Piața Decebal, pentru a analiza la fața locului soluțiile pentru amenajarea unei piețe agroalimentare moderne, închise, cu temperatură controlată.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/03/157979106_769487970641052_1148456826242418524_o.jpg)
”Am vizitat și ștrandul „Codrișor”, fiind deja anunțată intenția de a-l reamenaja ca o bază de agrement, cu bazine acoperite, tobogane, saune și noi facilități pentru petrecerea timpului liber”, a adăugat Turc.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/03/159219872_769487830641066_4695441507361019748_o.jpg)
Deoarece e prevăzută eliminarea unui număr mare de locuri de parcare pe traseul Liniei Verzi, autoritatea locală este obligată să găsească soluții alternative pentru staționarea autoturismelor.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/03/158994534_769488123974370_9074539375421760811_o.jpg)
”Zona fostului cinematograf 23 August din fața parcării subdimensionate de pe strada Lupeni se pretează la o intervenție de extindere a arealului, cu supraetajarea locurilor de parcare dinspre Bulevardul Republicii înspre Piața Centrală”, a mai completat primarul.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/03/159010736_769487840641065_519017533967823002_o.jpg)
Conducerea Primăriei Bistrița a anunțat că va reveni cu detalii asupra acestor proiecte pe măsură ce avansează documentațiile tehnice.