Un restaurant chinezesc din Bistrița a fost închis temporar de Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorilor Bistrița-Năsăud, după ce, în urma unui control, au fost constatate mai multe nereguli.
”În data de 27.09.2023, Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorilor Bistrita-Năsăud a desfășurat o acțiune de control în vederea respectării prevederilor legale în domeniul protecției consumatorilor la operatorul economic LINYUAN SRL – Restaurant chinezesc Beijing. În urma acțiunii de verificare, comisarii CJPC Bistrița-Năsăud au identificat mai multe deficiențe, după cum urmează:
- identificarea în bucătăria unității a unor produse/materii prime fără elemente de identificare privind data limită de consum
- utilizarea unor frigidere neigienizate corespunzător, cu ventilatoare, chedere și rafturi pline de resturi alimentare și straturi de grăsime în exces
- folosirea unei vesele învechite, cu margini murdare, ciobite, cuțite de bucătărie deteriorate/rupte
- prezența unui strat gros de grăsime și murdărie pe plafon și pardoseală precum și identificarea unor insecte moarte
- neetichetarea ambalajelor în care se livrează mâncare în cazul comenzilor la domiciliu”, se arată într-un comunicat de presă al CJPC Bistrița-Năsăud.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/09/7DF49A6C-B94F-4018-B01E-7669B40C9A9A-1024x576.jpeg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/09/40C70D47-4AA4-43F9-B12D-4347A6DC9F07-1024x576.jpeg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/09/48AA3D37-5A64-4B2F-B8DF-1FD08F19214B-1024x576.jpeg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/09/636CD79C-2976-4487-A11E-3E93AC085F02-1024x576.jpeg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/09/896AD5C1-EFE0-4097-BB12-AA31D6A1F4E8-1024x576.jpeg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/09/4966C22C-C1F5-4CA8-ABEA-DBD0ADB8E5E4-1024x576.jpeg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/09/86990D42-92C2-4E7D-855B-B718F4A604D3-1024x576.jpeg)
Ținând cont de neregulile constatate, operatorul economic a fost sancționat cu amendă contravențională în cuantum de 50.000 lei. Totodată, au fost dispusă și oprirea definitivă a comercializării și scoaterea din circuitul consumului uman a produselor neconforme. În plus, comisarii au dispus și măsura opririi temporare a prestării serviciilor până la remedierea deficiențelor constatate.
Comisarii CJPC Bistrita-Năsăud vor continua acțiunile de verificare a respectării drepturilor consumatorilor și, indiferent de operatorul economic, vor fi luate măsuri urgente de conformare, inclusiv sancțiuni contravenționale complementare.
Pe aia cu sobolani in bucatarie nu i-ati verifica. V-ati trezit ca n-a pus chinezul etichete pe mancare.