Grindina a făcut, marți, ravagii în localitatea Săsarm, comuna Chiuza, potrivit datelor comunicate de Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Bistrița-Năsăud. În 240 de gospodării au fost înregistrate pagube, ca urmare a fenomenelor meteorologice periculoase care s-au abătut asupra localității.
CJSU precizează că au fost avariate acoperișurile unor imobile (case și anexe) total sau parțial.
De asemenea, grindina de mari dimensiuni a spart ferestrele unor imobile, inclusiv la biserica din localitate, a distrus mașini și izolații exterioare ale unor case.
Totodată, vântul puternic a doborât mai mulți copaci.
![](https://ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/06/IMG-20240604-WA0020-1024x768.jpg)
![](https://ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/06/IMG-20240604-WA0014-1024x768.jpg)
![](https://ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/06/IMG-20240604-WA0026-1024x768.jpg)
![](https://ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/06/IMG-20240604-WA0024-1024x472.jpg)
![](https://ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/06/IMG-20240604-WA0023-768x1024.jpg)
![](https://ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/06/IMG-20240604-WA0021-1024x768.jpg)
![](https://ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/06/IMG-20240604-WA0005-1024x768.jpg)
![](https://ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/06/IMG-20240604-WA0022-1024x768.jpg)
![](https://ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/06/IMG-20240604-WA0019-1024x768.jpg)
![](https://ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/06/IMG-20240604-WA0018-1024x768.jpg)
![](https://ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/06/IMG-20240604-WA0017-1024x768.jpg)
![](https://ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/06/IMG-20240604-WA0016-1024x768.jpg)
![](https://ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/06/IMG-20240604-WA0009-768x1024.jpg)
Din fericire, nu au fost înregistrate victime.
Echipajele specializate ISU Bistrița-Năsăud și pompierii voluntari de la Comitetul Local pentru Situații de Urgență Chiuza intervin pentru sprijinirea populației și înlăturarea efectelor negative generate de furtună.
![](https://ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/06/IMG-20240604-WA0006-768x1024.jpg)
![](https://ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/06/IMG-20240604-WA0008-768x1024.jpg)
![](https://ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/06/IMG-20240604-WA0007-1024x768.jpg)
![](https://ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/06/IMG-20240604-WA0010-1024x768.jpg)
![](https://ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/06/IMG-20240604-WA0011-768x1024.jpg)
![](https://ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/06/IMG-20240604-WA0025-1024x472.jpg)
Marți după-amiază, mai multe localități din Bistrița-Năsăud s-au aflat sub avertizare meteo cod roșu de vreme grindină și vijelii, fiind înregistrate probleme în mai multe zone.