Consiliul Județean Bistrița-Năsăud investește 3,5 milioane de euro în modernizarea unui tronson al DJ 162, Silivașu de Câmpie – Șopteriu. Contractul pentru proiectarea și execuția lucrărilor a fost semnat vineri, 17 iulie.
Potrivit Consiliului Județean Bistrița-Năsăud, este vorba despre un tronson cu o lungime de 6.6 km, valoarea totală a lucrărilor fiind de 17,1 milioane lei (3.5 milioane euro). Finanţarea este asigurată din bugetul CJ Bistrița-Năsăud. Contractul pentru proiectarea și execuția lucrărilor a fost semnat vineri, 17 iulie, fiind adjudecat de asocierea FAR FOUNDATION SRL (lider) cu LDP SA și PROCONS GROUP SRL (lucrări de construcții) și SOMEȘ-TOP-GRUP SRL (servicii de proiectare).
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/07/109626478_3196039847116207_6914855558926429623_o.jpg)
”Mă bucur foarte mult că ultimul tronson de drum judeţean din zona de Câmpie intră în linie dreaptă de astăzi. Mai avem în evaluare modernizarea tronsonului Sânmihaiu de Câmpie – Miceşti – Visuia, un drum cu mai multe tipuri de suport, şi din asfalt şi din beton, erodate. Avem finanţare, sper ca într-un timp rezonabil, colegii mei din echipa de evaluare a licitaţiei să finalizeze şi să semnăm acest contract în care e un pachet de trei drumuri, finanţate prin PNDL, respectiv Beclean – Nuşeni – Chiochiş, Sânmihai – Domneşti şi Galaţii Bistriţei”, a declarat preşedintele CJ Bistrița-Năsăud, Emil Radu Moldovan.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/07/110314357_3196039840449541_5748609994488179267_o.jpg)
Durata de execuție a lucrărilor este de 25 de luni, dinter care două luni pentru proiectare, două luni etapa administrativă și 21 de luni execuția lucrărilor. Constructorul oferă 10 ani garanție pentru lucrări.