Primarul în funcție al municipiului Bistrița, Ioan Turc, a efectuat joi o vizită de lucru pe șantierele noilor parcări din municipiu.
Edilul a vizitat șantierele de pe străzile Ion Minulescu, Vasile Lupu-Aleea Pandurilor, Năsăudului și Bistricioarei.
”Avans evident la construirea parcărilor etajate de pe străzile Ion Minulescu și Vasile Lupu / Aleea Pandurilor. De asemenea, pe strada Năsăudului se efectuează lucrări la fundații pentru încă o parcare etajată. Pe strada Bistricioarei, după demolarea unui fost punct termic, s-a amenajat o parcare la sol ca soluție temporară, de care bistrițenii pot beneficia gratuit până la începerea lucrărilor de construire a altei parcări etajate”, a precizat Ioan Turc.
![](https://ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/07/Opera-Snapshot_2024-07-11_164016_www.facebook.com_-1024x566.png)
![](https://ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/07/Opera-Snapshot_2024-07-11_163936_www.facebook.com_-1024x644.png)
![](https://ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/07/Opera-Snapshot_2024-07-11_164057_www.facebook.com_-1024x575.png)
![](https://ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/07/Opera-Snapshot_2024-07-11_164035_www.facebook.com_-1024x571.png)
![](https://ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/07/Opera-Snapshot_2024-07-11_164155_www.facebook.com_-1024x582.png)
Reamintim că municipalitatea derulează în prezent mai multe lucrări de amenajare a unor noi parcări în oraș, primarul Ioan Turc afirmând că anul 2024 este anul construirii de parcări în Bistrița.