Ministerul Sănătății informează că numărul total al cazurilor de infectare cu virusul SARS-CoV-2 confirmate până astăzi în județul Bistrița-Năsăud este 30.053, cu 4 mai mult decât ieri.
În prezent, un număr de 8 pacienți sunt internați în spital, unul fiind minor. Niciun pacient nu este internat în secția de Anestezie și Terapie Intensivă a Spitalului Județean de Urgență Bistrița.
Incidența pe județ este de 0,29 la mia de locuitori.
Situația cu privire la rata de infectare din fiecare oraș și comună din județ:
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2022/05/281747979_372429311581584_1456493080746779994_n-1-746x1024.jpg)