Ministerul Sănătății informează că numărul total al cazurilor de infectare cu virusul SARS-CoV-2 confirmate până astăzi în județul Bistrița-Năsăud este 30.069, cu 7 mai mult decât ieri.
În prezent, un număr de 7 pacienți sunt internați în spital. Niciun pacient nu este internat în secția de Anestezie și Terapie Intensivă a Spitalului Județean de Urgență Bistrița.
Incidența pe județ este de 0,27 la mia de locuitori.
Situația cu privire la rata de infectare din fiecare oraș și comună din județ:
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2022/05/283062665_373774978113684_1994852738790364398_n-714x1024.jpg)