Ministerul Sănătății informează că numărul total al cazurilor de infectare cu virusul SARS-CoV-2 confirmate până astăzi în județul Bistrița-Năsăud este 30.076.
În prezent, un număr de 6 pacienți sunt internați în spital. Niciun pacient nu este internat în secția de Anestezie și Terapie Intensivă a Spitalului Județean de Urgență Bistrița.
Incidența pe județ este de 0,26 la mia de locuitori.
Situația cu privire la rata de infectare din fiecare oraș și comună din județ:
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2022/05/283560441_375843741240141_1174947110627293986_n-2-775x1024.jpg)