Un grav accident rutier în urma căruia un copilaș de aproximativ 10 ani și-a pierdut viața s-a produs marți pe DN 17, în localitatea Ciceu Mihăiești. Din primele informații a rezultat că minorul ar fi fost accidentat de o mașină.
La fața locului au fost direcționate mai multe echipaje de intervenție, atât de la Serviciul Județean de Ambulanță Bistrița-Năsăud, cât și de la Inspectoratul Județean pentru Situații de Urgență Bistrița-Năsăud. Totodată, în zonă a fost solicitată inclusiv intervenția unui elicopter SMURD de la Baza Aeriană Jibou din județul Sălaj.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/01/44c30ebf-72c7-448a-b4ec-ec19883a73b2-576x1024.jpeg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/01/142397840_1106400596498265_302253991937587182_o-576x1024.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/01/ba5a9149-057d-4c26-a29e-e713922e1b24-576x1024.jpeg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/01/ca5ddabd-1863-4885-afc9-e2605ca7806a-1024x576.jpeg)
Însă, din păcate, toate eforturile salvatorilor au fost în zadar. Potrivit purtătorului de cuvânt al Serviciului Județean de Ambulanță Bistrița-Năsăud, Ciprian Păcurar, echipajele medicale au fost nevoite să declare decesul minorului la locul accidentului.
”Copilul de aproximativ 10 ani a fost găsit de echipajul B2 SAJ în stop cardio-respirator, cu multiple traumatisme grave, fracturi deschise și hemoragii. I s-a aplicat protocolul de resuscitare la fața locului, dar din păcate organismul victimei nu a răspuns manevrelor de resuscitare și a fost declarat decedat la locul evenimentului., astfel că nu a mai fost preluat de elicopterul SMURD”, a declarat Păcurar.
Polițiștii efectuează cercetări pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care s-a produs accidentul.
ACTUALIZARE
Polițiștii din cadrul Poliției Orașului Beclean au intervenit la accidentul rutier și au efectuat cercetări.
”Din primele verificări, s-a stabilit că un pieton, respectiv un minor, ar fi fost acroșat și accidentat de o autoutilitară condusă de un bărbat de 55 de ani din județul Cluj, care circula pe Drumul Național 17 pe direcția Beclean – Dej. Șoferul a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ. Din păcate, în urma evenimentului rutier, minorul a decedat”, a declarat Paul Rodilă, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Județean de Poliție Bistrița-Năsăud.
Polițiștii rutieri continuă cercetările, urmând să stabilească cu exactitate toate împrejurările producerii evenimentului rutier, fiind întocmit un dosar penal pentru fapta de ucidere din culpă.
FOTO: Facebook – Ștefan Hapsa, IPJ Bistrița-Năsăud