Campania de vaccinare împotriva COVID-19 a început și în județul Bistrița-Năsăud, prima etapă a acesteia fiind demarată la data de 31 decembrie.
Potrivit Instituției Prefectului Bistrița-Năsăud, prima etapă a campaniei de vaccinare vizează imunizarea lucrătorilor din domeniile sănătate și social.
La nivelul județului, pentru această primă etapă, au fost stabilite patru centre de vaccinare – Spitalul Județean de Urgență Bistrița, Clinica Sanovil, Spitalul Orășenesc Beclean și Spitalul Orășenesc ”Dr. George Trifon” Năsăud.
Joi dimineață, la Spitalul Județean de Urgență Bistrița a fost vaccinată prima persoană care și-a dat acceptul în acest sens, fiind vorba despre Valentin Habor – asistent-șef în cadrul Unității de Primiri Urgențe.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/12/134571963_3339739566155510_7061522840740409307_n-1.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/12/6a08d673-ba74-4b2d-9bf7-50a5029fc535-1024x768.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/12/134917167_3339739639488836_6488138055778484769_n.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/12/aa87fcd4-318d-4bf3-9192-2c11bf61b3e6-768x1024.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/12/facf8048-9403-409c-b406-e4217103487f-1024x768.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/12/5e367444-cae6-4171-97e7-86346f0db0c1-768x1024.jpg)
De asemenea, și la Spitalul Orășenesc ”Dr. George Trifon” din Năsăud au ajuns dozele necesare imunizării personalului programat pentru vaccinarea de astăzi. Prima persoană vaccinată a fost directorul medical al unității, dr. Liana Mureșan.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/12/16c911e8-1bdb-414d-8c41-7dbad54cbecc-1024x768.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/12/093f54b0-14db-4fb6-8c9f-9ee31f277242-768x1024.jpg)
Primul pacient vaccinat la nivelul Spitalului Orășenesc Beclean este dr. Teodora Mariasiu – medic medicină de laborator.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/12/334c485c-89b3-4272-acdb-b90d073f8362-1-768x1024.jpg)
”Începerea campaniei de vaccinare împotriva CoVid-19 la noi în județ ne aduce mai aproape de realitatea unei vieți obișnuite, așa cum o știam înainte de pandemie. Încheiem anul cu acea undă de speranță care ne amintește că există o luminiță la capătul tunelului, trebuie doar să avem suficientă răbdare și încredere că totul va fi bine.Vă mulțumesc tuturor pentru susținerea din acest an în lupta cu virusul care ne-a schimbat radical viețile, vă mulțumesc pentru înțelegerea dovedită și, mai ales, pentru empatia față de cei din jur față de care a trebuit să păstrați distanța pentru a le putea oferi siguranță”, a transmis prefectul Stelian Dolha.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/12/134148543_3339739452822188_1145311378216441201_n.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/12/586f4b5d-caf2-4740-866d-bdabe0ba363c-1024x768.jpg)
La nivel național, campania de vaccinare împotriva COVID-19 a început la data de 27 decembrie 2020, în toate cele 10 spitale de boli infecțioase aflate în prima linie în lupta împotriva noului coronavirus.
Comitetul Naţional de coordonare a activităţilor privind vaccinarea împotriva COVID-19 a anunțat că, începând cu data de 28 decembrie 2020, este operațională platforma informatică care permite programarea persoanelor pentru vaccinarea împotriva COVID-19 este operaţională . Totodată, este funcțională și platforma care permite raportarea reacţiilor adverse post-imunizare.