Un număr de 50 de subofițeri din cadrul Inspectoratului Județean de Jandarmi Bistrița-Năsăud au fost avansați în grad, potrivit unui comunicat de presă al instituției.
”Vineri, 30 iulie, un număr de 50 de subofițeri din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Bistrița-Năsăud care au îndeplinit stagiul minim în grad și condițiile prevăzute de Legea nr. 80/1995 privind statutul cadrelor militare cu modificările și completările ulterioare, au fost avansați în gradul următor. Momentul avansării a avut loc în cadru festiv, la revista de front a unităţii. Inspectorul şef al inspectoratului, col. Florin Furnea, a înmânat noile grade cadrelor avansate, le-a mulţumit tuturor pentru activitatea desfășurată, le-a transmis cele mai frumoase gânduri și îndemnul de a sluji în continuare, cu devotament, patria”, precizează Jandarmeria Bistrița-Năsăud.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/07/0cf82e2b-5779-4862-a08e-c3b7ebc0c315.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/07/209052af-59b1-4e7d-ba5f-d0198b8b98fa.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/07/e5c570c2-e38d-4006-9fc5-84d3e60e9704.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/07/b771e2ad-7994-40a0-80fb-6752152b765d.jpg)
De asemenea, tot astăzi a avut loc și prezentarea unui nou ofițer care a fost încadrat la Inspectoratul de Jandarmi Județean Bistrița-Năsăud, ca urmare a absolvirii cursurilor Academiei de Poliție ”Al. Ioan Cuza” București.
Slt. Diana Ciuta își va desfășura activitatea la Detașamentul 1 Jandarmi Mobil Bistrița.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/07/f1f259f1-db25-4e51-a20a-25db0c1b93c7.jpg)