Un bărbat și-a pierdut viața, marți, după ce a suferit un accident în timp ce se afla într-o pădure situată între localitățile Valea Măgherușului și Sigmir, într-o zonă greu accesibilă.
Din primele informații transmise de Inspectoratul pentru Situații de Urgență Bistrița-Năsăud, bărbatul ar fi fost accidentat de un lemn.
La fața locului au fost direcționate un echipaj de pompieri cu șenilata și un echipaj de terapie intensivă mobilă SMURD.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/08/4c782beb-089f-4478-a705-955da340111a-1-768x1024.jpeg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/08/60bbb4b5-411d-49fb-b083-a17b1c15a0ed-768x1024.jpeg)
”Echipajele de intervenție au găsit victima, un bărbat în vârstă de aproximativ 57 de ani, în stop cardiorespirator. Din păcate, organismul bărbatului nu a răspuns manevrelor de resuscitare aplicate, astfel ca medicul care încadrează echipajul de terapie intensiva mobila SMURD a fost nevoit să îi declare decesul la locul solicitării”, a transmis ISU Bistrița-Năsăud.
Polițiștii au început o anchetă în acest caz.
ACTUALIZARE
”Astăzi, polițiștii Secției 4 Poliție Rurală Beclean au intervenit la un eveniment produs într-o pădure situată în extravilanul localității Valea-Măgherușului. La locul intervenției polițiștii au constatat faptul că un bărbat de 56 de ani, din Poienile Zagrei, angajat al unui ocol silvic, în timp ce tăia un arbore, a fost accidentat de acesta. Din nefericire, în urma leziunilor suferite bărbatul a decedat. În cauză urmează a fi dispusă necropsia care va stabili cu exactitate cauza decesului. Cercetările sunt continuate de către polițiștii Postului de Poliție Șieu-Măgheruș”, a transmis Inspectoratul de Poliție Județean Bistrița-Năsăud.
În cauză a fost sesizat și Inspectoratul Teritorial de Muncă în vederea efectuării de verificări conform competenței.
FOTO: ISU Bistrița-Năsăud