Un bărbat din localitatea Budacu de Sus a fost prins de polițiști în timp ce fura arbori dintr-o pădure, pe numele acestuia fiind întocmit dosar de cercetare penală.
”În noaptea de 1/2 noiembrie, în jurul orei 00.30, polițiștii Secției 1 Poliție Rurală Bistrița au depistat, în flagrant delict, un bărbat din Budacu de Sus care sustrăgea arbori dintr-o pădure. Bărbatul, în vârstă de 45 de ani, a fost depistat de polițiști pe un drum forestier din Dumitrița, în timp ce sustrăgea cu ajutorul unei autoutilitare 5 arbori, cu lungimea de aproximativ 5 metri fiecare, de esență rășinoasă. În urma verificărilor efectuate, s-a constatat faptul că materialul lemnos a fost sustras din rampa de exploatare a unei societăți comerciale. În cauză a fost întocmit dosar penal privind infracțiunea de furt de arbori”, se arată într-un comunicat de presă al Inspectoratului de Poliție Județean Bistrița-Năsăud.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/11/db1e9daa-d390-4999-b2cc-71549ad0d42f.jpeg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/11/0b932cb9-da37-446b-b582-521fb1544af5.jpeg)
Totodată, în perioada 1-2 noiembrie, polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Bistrița-Năsăud, în colaborare cu specialiști ai Gărzii Forestiere Cluj și silvicultori din cadrul ocoalelor silvice de regim au acționat pe raza județului Bistrița-Năsăud pentru combaterea activităților ilicite în domeniile economice specifice exploatării, prelucrării și comercializării materialului lemnos.
Astfel, au fost verificați patru agenți economici care desfășoară activități de exploatare, prelucrare și comercializare a materialului lemnos, precum și opt transporturi de material lemnos. Pentru neregulile constatate la depozitele de material lemnos verificate, au fost aplicate 7 sancțiuni contravenționale, în cuantum de 9.000 de lei, iar ca măsură complementară, a fost dispusă confiscarea cantității de 30,04 metri cubi de material lemnos, în valoare de 7.114 de lei.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/11/d673537c-b2ec-4b23-a69b-75a8d149d9a4.jpeg)
De asemenea, în urma unui filtru organizat pe Drumul Național 17, au fost oprite pentru control 12 autovehicule și legitimate 24 de persoane, iar pentru neregulile constatate au fost aplicate, conform O.U.G. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice, șase sancțiuni în valoare de 1.305 lei.