Un bărbat de 48 ani a fost rănit după ce utilajul pe care îl manevra s-a răsturnat. Accidentul s-a produs într-o pădure de pe raza localității Suplai. În sprijinul echipajelor medicale a intervenit și un elicopter SMURD.
Porivit Inspectoratului Județean de Poliție Bistrița-Năsăud, la fața locului au intervenit polițiștii Secției 6 Poliție Rurală Năsăud. ”Conform primelor date, un bărbat de 48 de ani, din Parva, care manevra un utilaj forestier, într-o pădure de pe raza localității Suplai, a pierdut controlul acestuia și s-a răsturnat. Bărbatul a fost rănit”, a transmis IPJ Bistrița-Năsăud.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/07/7a1f5d10-2564-42fe-a003-aab1097d503c-768x1024.jpg)
Deoarece accidentul s-a petrecut în pădure, într-o zonă greu accesibilă, echipajul de prim ajutor SMURD a ajuns la locul accidentului cu ajutorul unui autoturism de teren. Paramedicii au găsit victima conștientă, dar blocată în utilaj. În sprijin a fost solicitat și un elicopter SMURD.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/07/4d9128da-8c17-4be0-97f8-7df787467637-576x1024.jpg)
”Victima a fost stabilizată și predată echipajului ce încadrează elicopterul SMURD pentru a fi transportată pe calea aerului la o clinică de specialitate din municipiul Târgu Mureș. Victima prezintă suspiciunea de fractură bazin, fracturi costale și fractură membru inferior”, a transmis Inspectoratul Județean pentru Situații de Urgență Bistrița-Năsăud.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/07/465cbad0-bdac-4b02-9f6e-f40ae6e9388b-576x1024.jpg)
Polițiștii au întocmit dosar penal pentru vătămare corporală din culpă și continuă cercetările pentru stabilirea exactă a împrejurărilor în care a avut loc evenimentul.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/07/e8c17cf1-c87f-4055-ae84-3921e3d623dc-1024x544.jpg)
FOTO: IPJ Bistrița-Năsăud, ISU Bistrița-Năsăud