Drumul Național 17 este blocat total în localitatea Reteag, la km 11+600m, din cauza unor grinzi din beton armat care au căzut pe carosabil de pe un trailer tractat de un cap tractor, informează Inspectoratul Județean de Poliție Bistrița-Năsăud.
Potrivit polițiștilor, trailerul care transporta grinzile circula pe ruta Dej-Beclean. În zona localității Reteag, mai multe grinzi au căzut din autotren pe partea carosabilă.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/01/Opera-Snapshot_2021-01-18_215148_www.facebook.com_-1.png)
Din primele informații, nu există victime.
Un echipaj de pompieri cu o automacara de la Detașamentul de Pompieri Bistrița a fost direcționat la locul indicat pentru sprijinirea echipelor de intervenție de la locul evenimentului.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/01/IMG-20210118-WA0067-1024x461.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/01/IMG-20210118-WA0065-1024x576.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/01/IMG-20210118-WA0067-1024x461.jpg)
De asemenea, polițiștii de la Rutieră și Ordine Publică din Beclean dirijează traficul rutier pe Drumul Județean 172F, pe ruta Braniștea-Mica-Dej și recomandă tuturor conducătorilor auto această rută alternativă.
Și polițiștii Secției 5 Poliție Rurală Petru-Rareș acționează la fața locului până la restabilirea situației și reluarea traficului rutier.
ACTUALIZARE
IPJ Bistrița-Năsăud transmite că de la ora 23.00 se circula alternativ, pe un sens de mers. Polițiștii aflați în zonă dirijează circulația.
FOTO/VIDEO: IPJ Bistrița-Năsăud, Facebook – Mihaela Hiticaș