Un bărbat din localitatea Bistrița Bârgăului s-a ales cu dosar penal și este cercetat de oamenii legii pentru că ar fi tăiat ilegal arbori dintr-o pădure.
Potrivit Inspectoratului de Poliție Județean Bistrița-Năsăud, bărbatul ar fi tăiat ilegal 9 arbori.
”La data de 18 octombrie, polițiștii Serviciului de Ordine Publică – Biroul pentru Combaterea Delictelor Silvice s-au sesizat din oficiu și au întocmit dosar penal în cadrul căruia efectuează cercetări pentru săvârșirea infracțiunii de tăiere fără drept de arbori. Din investigațiile efectuate a reieșit faptul că, în data de 15 octombrie 2021, un bărbat de 62 de ani, din Bistrița Bârgăului, ar fi tăiat ilegal 9 arbori, cu un volum total de 33,6 metri cubi, dintr-o pădure situată pe raza comunei Bistrița Bârgăului. Prejudiciu cauzat a fost estimat la aproximativ 14.000 de lei”, se arată într-un comunicat de presă al IPJ Bistrița-Năsăud.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/10/foto-3.jpg)
La fața locului a fost descoperită și ridicată în vederea confiscării cantitatea de 20,44 metri cubi de lemn.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/10/foto-2-1.jpg)
Sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Bistrița, polițiștii continuă cercetările în vederea documentării cauzei sub toate aspectele.