Biblioteca Judeţeană „George Coşbuc” Bistriţa-Năsăud a organizat o expoziţie de carte şi fotografie dedicată lui Bartolomeu Anania, scopul acestui eveniment fiind acela de a marca 100 de ani de la naşterea fostului mitropolit al Clujului.
Expoziția, care cuprinde diferite ediții ale cărților scriitorului Valeriu Anania și un impresionant fond de fotografii, a fost vernisată joi şi va rămâne deschisă publicului.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/03/162234620_3460298967529277_4921628800156237267_o-1024x497.jpg)
”Provenite din mai multe arhive și colecții, inclusiv din arhiva personală a celui evocat, fotografiile au fost inserate în colaje și au fost expuse pe mai multe bannere. De asemenea, imaginile au fost proiectate și în Sala de conferințe „Gavril Scridon”, unde a fost evocată personalitatea lui Valeriu Anania – scriitorul, cărturarul și ierarhul”, se arată într-un comunicat de presă al Bibliotecii Județene ”George Coșbuc”.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/03/162337802_3460298720862635_7335901928971230797_o-1024x733.jpg)
Managerul instituției, Ioan Pintea, care a lucrat cu ÎPS Bartolomeu Anania circa doi ani de zile la Arhiepiscopia Vadului, Feleacului și Clujului, a mărturisit că acesta a rămas pentru el un model de cărturar și un model de slujitor al bisericii și al oamenilor.
“ÎPS Bartolomeu Anania a fost un mare intelectual, cu un profil distinct, de o cinste ireproșabilă, de o energie nemărginită, de o severitate foarte bine controlată și de o bunătate și o blândețe rarisime. A fost foarte legat de Bistrița și poate că a iubit Bistrița mai mult decât orice alt oraș. A fost aici de zeci de ori și a dorit să participe la toate evenimentele culturale și spirituale majore. Memorabilă rămâne lansarea de la Bistrița a Bibliei, diortosită de Înalt Prea Sfinția Sa, apoi i-am lansat Miorița, cartea de teatru în versuri, pentru că el a fost și rămâne un foarte important dramaturg și, de asemenea, a participat la nenumărate alte întâlniri culturale. IPS Bartolomeu Anania rămâne în amintirea noastră un excepțional ierarh, mare creator și mare iubitor de literatură”, a punctat Ioan Pintea.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/03/161945763_3460298544195986_2915398048935819820_o-1024x614.jpg)
Doctorul Mircea Gelu Buta, care a fost, la rândul său, foarte apropiat de IPS Bartolomeu Anania, a rememorat mai multe momente petrecute împreună cu acesta și a prezentat un colaj de imagini din arhiva personală, dar și din arhiva Ioan Pintea, de la activități la care a luat parte cel evocat. Mircea Gelu Buta, autorul a două volume de amintiri despre Mitropolitul Bartolomeu Anania, a comentat fiecare dintre imaginile prezentate, cu amănunte mai puțin cunoscute, multe dintre acestea fiind realizate cu ocazia diferitelor ediții ale Seminarului Internațional de Medicină și Teologie, inițiat de cei doi.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/03/161947797_3460298660862641_5733286400494901581_o-675x1024.jpg)
Printre cei care au participat la eveniment s-a numărat și vicepreședinte al Consiliului Județean Bistrița-Năsăud, Ciprian Tiberiu Kecskes-Simionca, preotul Georgică Cira, de la Protopopiatul Ortodox Năsăud, precum și scriitorul Olimpiu Nușfelean, care a anunțat că este pregătit pentru tipar un număr special al revistei Mișcarea Literară, dedicat lui Bartolomeu Anania.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/03/161680102_3460298844195956_1224140186291075872_o-1024x994.jpg)
Conducerea Bibliotecii Județene a anunțat că intenționează să organizeze, în curând, și un simpozion dedicat împlinirii a 100 de ani de la nașterea scriitorului și ierarhului Bartolomeu Anania.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/03/162033721_3460298754195965_7823785029354242337_o-1024x715.jpg)
FOTO: Biblioteca Judeţeană ”George Coșbuc” Bistrița-Năsăud