În această dimineață, polițiștii Biroului Rutier au intervenit pentru efectuarea de cercetări la un accident rutier care a avut în municipiul Bistrița.
”O femeie de 55 de ani, din Bistrița, care circula în calitate de pieton, a fost accidentată de un autoturism și transportată la spital pentru acordarea de îngrijiri medicale. Conducătorul auto, de 45 de ani, din Bistrița, a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind 0,13 mg/l alcool pur în aerul expirat. A fost transportat la spital pentru recoltarea de probe biologice în vederea stabilirii alcoolemiei”, a declarat Crina Sîrb, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Județean de Poliție Bistrița-Năsăud.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/12/Point-Blur_Dec112020_095505-1024x768.jpg)
La locului accidentului a intervenit și un echipaj al Serviciului Județean de Ambulanță Bistrița-Năsăud. Femeia a fost preluată de echipajul medical conștientă, stabilă. Aceasta prezenta o contuzie de umăr drept și o fractură de gambă. I s-a acordat primul ajutor și a fost transportată la Spitalul Județean de Urgență Bistrița.
Oamenii legii au întocmit dosar penal pentru vătămare corporală din culpă.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/12/IMG-20201211-WA0002.jpg)
FOTO: SAJ Bistrița-Năsăud