Momente emoționante pentru elevii claselor a XII-a de la Colegiul Național ”Andrei Mureșanu” Bistrița, care și-au luat, miercuri, rămas bun de la anii de liceu.
Festivitatea de absolvire pentru promoția 2020 – 2021 a avut loc în curtea unității de învățământ, într-un cadru restrâns, cu respectarea măsurilor impuse în contextul pandemiei de coronavirus.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/06/194146496_10220088892713864_8327809872547145674_n.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/06/194704814_10220088890113799_1071572218237667219_n.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/06/195067786_10220088893153875_2552522042933520386_n.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/06/195139363_10220088893433882_3676039683779847489_n.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/06/195407176_10220088894873918_1582035886632578031_n.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/06/195448453_10220088894513909_2620677339187897355_n.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/06/195588032_10220088890993821_4909691406551728767_n.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/06/195597155_10220088891713839_8193897905488952712_n.jpg)
În timpul festivității s-au acordat premii şi menţiuni, precum și diplome de merit elevilor cu rezultate bune. De asemenea, cheia, simbol al succesului, a fost predată de către absolvenţi cu multă emoţie viitorilor elevi de clasa a XII-a.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/06/195807884_10220088895593936_6440505135179540616_n.jpg)
Evenimentul a fost presărat și cu momente artistice.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/06/195580981_10220089433447382_6858263362394039646_n.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/06/194615575_10220089433887393_5459853285472918868_n.jpg)
”O etapă se încheie, o alta începe pentru absolvenții claselor a XII-a de la Colegiul National Andrei Mureșanu Bistrița. Per aspera ad astra! Succes dragi absolvenți în devenirea voastră personală și profesională!”, a scris pe Facebook fostul deputat Cristina Iurișniți, cadru didactic la această unitate de învățământ.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/06/195549301_10220088890473808_6454556983302648760_n.jpg)
Față de anul trecut, când festivitățile de absolvire s-au desfășurat în mediul online, anul acesta, după ce o serie de restricții au fost eliminate, astfel de evenimente pot fi organizate.