Joi dimineața, un incendiu a cuprins o hală din localitatea Chiuza, informează Inspectoratul pentru Situații de Urgență al județului Bistrița-Năsăud.
La fața locului au fost direcționați pompierii militari din cadrul Stației Beclean și cei voluntari de la Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență Chiuza.
”În urma incendiului a ars un perete pe o suprafață de circa 20 mp, dar din fericire, a fost salvată hala cu o suprafață desfășurată de aproximativ 200 mp. De asemenea, au fost salvate bunurile din interior, inclusiv o autoutilitară parcată în hala unde a izbucnit incendiul”, a transmis ISU Bistrița-Năsăud.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/02/d982a058-e52d-4ff4-808b-4f96038e7f3b-768x1024.webp)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/02/f5e551c3-9249-479b-b584-69f645de0a26-768x1024.webp)
Pompierii au stabilit că incendiul a fost provocat, cel mai probabil, de jarul sau scânteia de la o centrală termică cu combustibil lemnos.
FOTO: ISU Bistrița-Năsăud