Primăria Bistrița anunță că au fost finalizate lucrările de amenajare a unei parcări în zona Pieței Independenței-Nord, unde au fost fost trasate 87 de locuri de parcare.
”87 de noi locuri de parcare au fost trasate în zona Pieței Independenței-Nord, prin reamenajarea unor suprafețe ce nu aveau, practic, utilitate publică, cu restrângerea la doar 3 tronsoane de comercializare și demolarea unor chioșcuri vechi”, a spus primarul Ioan Turc.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/11/262465325_360417155887375_2727362107297848279_n-1024x768.jpg)
Edilul Bistriței dă asigurări că întreg perimetrul parcării va fi asfaltat în primăvara anului viitor. De asemenea, zona va fi cuprinsă într-un de regenerare urbană, cu fonduri europene.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/11/262395636_360417109220713_1082161004485072901_n-1024x768.jpg)
”Până atunci, optimizăm orice spațiu pentru a compensa deficitul de parcări rezultat din lucrările ample de reconfigurare a axelor de transport în municipiu”, a adăugat Ioan Turc.