Un bărbat a decedat, marți, după ce a fost lovit de un copac în timp ce se afla într-o pădure din zona localităților Monor – Batoș, a informat Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Bistriţa-Năsăud.
La faţa locului au intervenit un echipaj de pompieri cu șenilată din cadrul Inspectoratului Județean pentru Situații de Urgență Bistrița-Năsăud, un alt echipaj de la Serviciul Judeţean de Ambulanţă, precum și unul de la Serviciul Voluntar pentru Situaţii de Urgenţă Monor.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/12/41dfbd7d-b4d8-40c6-8957-329c9ae98b17-768x1024.jpg)
Potrivit ISU Bistrița-Năsăud, tragicul eveniment s-a produs într-o zonă greu accesibilă, intervenția fiind sprijinită și de un echipaj al Salvamont Bistrița-Năsăud.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/12/0d8a6008-f361-4c11-acb8-6260dc365279-768x1024.jpg)
Pentru că organismul bărbatului nu a răspuns manevrelor de resuscitare, echipajele de intervenţie ajunse la faţa locului au fost nevoie să declare decesul.
”Echipajele de interventie au găsit victima în stop cardio respirator, iar echipajul SAJ a început imediat aplicarea protocolului de resuscitare. Din păcate, organismul barbatului nu a răspuns manevrelor de resuscitare, echipajul medical fiind nevoit sa îi declare decesul la locul evenimentului”, a declarat Marius Rus, purtătorul de cuvânt al ISU Bistrița-Năsăud.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/12/2a54e3db-8baf-4b93-abfd-37d31966804c-768x1024.jpg)
Polițiștii au demarat cercetările în acest caz pentru a stabili circumstanțele exacte în care s-a produs decesul bărbatului.
FOTO: ISU Bistrița-Năsăud