Un incendiu a izbucnit vineri seara la o casă din localitatea Căianu Mare, în urma unui scurtcircuit produs la o instalație improvizată. Din imobilul cuprins de flăcări a fost scos un bărbat care a avut nevoie de îngrijiri medicale după ce s-a intoxicat cu fum.
Inspectoratul pentru Situații de Urgență Bistrița-Năsăud a direcționat la fața locului echipaje de pompieri de la Stația Beclean – două echipaje de stingere și un echipaj de prim ajutor SMURD. În sprijin au intervenit și pompierii voluntari de la Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență Căianu Mic.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/05/IMG-20230512-WA0011-768x1024.jpg)
Când au ajuns la fața locului, pompierii au stabilit că flăcările se manifestau la nivelul bucătăriei și o altă încăpere învecinată a fost inundată cu fum, o persoană fiind găsită în imobil.
”Vecinii au scos din casă un bărbat de aproximativ 68 de ani, conștient, intoxicat cu fum. Acesta a fost preluat de echipajul de prim ajutor SMURD. După ce i s-a administrat oxigen și a fost stabilizat, bărbatul a fost evacuat la spitalul din Beclean pentru investigații medicale amănunțite”, a transmis ISU Bistrița-Năsăud.
Pompierii au localizat și lichidat incendiul în limitele găsite.
Cauza probabilă a incendiului a fost stabilită ca fiind un scurtcircuit electric la un cablu electric improvizat.
FOTO/VIDEO: ISU Bistrița-Năsăud