Luni după-amiaza, pompierii din Sângeorz-Băi, Năsăud și Ilva Mică au intervenit la un incendiu izbucnit în localitatea Ilva Mică.
Inițial, flăcările au cuprins o anexă gospodărească, însă, în momentul în care primele echipaje de intervenție au ajuns la fața locului, s-a constatat că incendiul era extins la casa de locuit și că exista risc de extindere și la alte imobile învecinate, amplasate foarte aproape unul față de celălalt.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/04/b04e3c37-e935-4198-a0f1-bca411eed792-1024x768.jpg)
Mai multe echipaje de pompieri din Sângeorz-Băi, Năsăud și Ilva Mică au intervenit pentru a stinge flăcările, incendiul fiind lichidat în aproximativ o oră.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/04/db83f348-3ae3-4703-9aeb-1f930e8486fa-1024x768.jpg)
”A ars în totalitate acoperișul unei case iar de la acesta s-a extins la alte trei locuințe. Din fericire, focarele au fost lichidate în limitele găsite, astfel pagubele de la proprietățile învecinate sunt următoarele: acoperișul unei case de locuit (aproximativ 15%), fațada unei case (izolatia, elemente de tâmplărie exterioară și geamuri termopan), respectiv acoperișul unei alte case de locuit (afectat pe o suprafață restrâsă, de câțiva metri pătrați). La acestea două din urmă, pagubele au rezultat din cauza radiației termice a focarelor. De asemenea, au ars două autoturisme, unul în totalitate, iar cel de-al doilea în proporție de 20 – 30 %”, au precizat reprezenții Inspectoratului Județean pentru Situații de Urgență Bistrița-Năsăud.
Evenimentul a fost provocat, cel mai probabil, de un scurtcircuit la instalația electrică a unui hidrofor.
FOTO/VIDEO: ISU Bistrița-Năsăud