Germania este principalul partener comercial al județului Bistrița-Năsăud, atât din punct de vedere al exporturilor, cât și al importurilor de mărfuri, potrivit datelor publicate de Direcția Regională de Statistică Bistrița-Năsăud.
Pe lângă Germania, agenții economici din județul Bistrița-Năsăud au relații comerciale extrem de bune și cu alte țări de unde importă sau spre care exportă mărfuri. Printre acestea se numără Italia, Franța, Ungaria, Austria sau Belgia.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/08/1-1-1024x636.png)
În ceea ce privește exporturile, potrivit datelor statistice, numai în luna aprilie 2021, agenţii economici cu sediul în judeţ au realizat exporturi în valoare de 55,4 milioane euro, cu 244,5% peste nivelul lunii corespunzătoare a anului anterior şi cu 11,0% sub nivelul lunii precedente.
Distribuţia pe principalele ţări partenere a exporturilor judeţului în cele patru luni ale anului 2021 este următoarea: Germania (39,2%), Italia (14,8%), Franța (14,3%), Ungaria (6,1%), Austria (3,7%), Belgia (2,8%) și Regatul Unit al Marii Britanii (2,3%).
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/08/2-1.png)
Referitor la importurile realizate de agenții economici din județ, în luna aprilie 2021, volumul acestora a fost de de 56,9 milioane euro, cu 232,4%
mai mare comparativ cu aceeaşi lună a anului precedent. Faţă de luna anterioară volumul importurilor a scăzut cu 18,7%.
Repartiţia pe principalele ţări partenere a importurilor judeţului în primele patru luni din 2021 este următoarea: Germania (25,1%), Italia (14,1%), Ungaria (10,0%), Olanda (6,3%), Turcia (6,0%), Bulgaria (4,5%), Ucraina (3,7%) și Polonia (3,5%).
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/08/3.png)