Azi – noapte, o anexă a unei gospodării din localitatea Blăjenii de Jos a fost cuprinsă de in incendiu. Este vorba despre un grajd în care se aflau mai multe animale.
Alerta s-a dat azi-noapte, în jurul orei 04:00, la locul incendiului fiind direcționate patru echipaje de pompieri și un echipaj de prim ajutor SMURD.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/06/IMG-20200613-WA0001-1024x576.jpg)
Când au ajuns la locul intervenției, pompierii au constatat că incendiul se manifesta generalizat și nu exista pericol de a se extinde la casă sau la alte anexe din apropiere.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/06/IMG-20200613-WA0000-576x1024.jpg)
Pompierii au intervenit pentru stingerea și lichidarea incendiului și au reușit să salveze mai multe animale: două vaci, un vițel și șapte porci.
De asemenea, la locului intervenției au fost găsite șase butelii GPL. Din fericire, nu au fost înregistrate victime.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/06/IMG-20200613-WA0004-1024x576.jpg)
Purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Județean pentru Situații de Urgență Bistrița-Năsăud, Cristina Răcilă, a transmis că în urma incendiului a fost distrus grajdul pe o suprafață de aproximativ 35 mp, șura și un fânar pe o suprafață de 95 mp.Totodată, a mai ars o tomă de fân, circa trei mc de cherestea și 12 butelii GPL.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/06/IMG-20200613-WA0003-1024x576.jpg)
Cauza probabilă a incendiului a fost stabilită ca fiind un scurtcircuit electric la instalația electrică.
FOTO: ISU Bistrița-Năsăud