O singură comună din județul Bistrița-Năsăud se află în scenariul roșu, restul fiind în cel verde, potrivit informațiilor comunicate de Instituția Prefectului.
”În prezent, cu excepția unității administrativ-teritoriale Budești, tot județul nostru funcționează potrivit scenariului verde”, a transmis Prefectura Bistrița-Năsăud.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/05/190064575_3729072433888886_3063166853418917189_n.jpg)
Pentru unitatea administrativ-teritorială Budești, având în vedere faptul că incidența cazurilor de COVID-19 este mai mare de 3/1000 locuitori, se aplică măsurile prevăzute de scenariul roșu, cărora li se adaugă în acest week-end și restricțiile de final de săptămână.
Totuși, la începutul săptămânii viitoare urmează să fie făcută o reevaluare. În funcție de evoluția incidenței, o parte din resticții ar putea fi ridicate.
”Vă îndemnăm să fiți prudenți în continuare și să alegeți vaccinarea – singura cale de revenire la normalitate”, a mai transmis Instituția Prefectului.