Instituția Prefectului Județului Bistrița-Năsăud a organizat, în comuna Leșu, o întâlnire de lucru dedicată problemelor semnalate de comunitate în domeniul fondului funciar și al lucrărilor cadastrale.
Un subiect central al discuțiilor l-a constituit dificultatea eliberării titlurilor de proprietate pentru terenurile forestiere, aspect care trenează de mai mult timp și menține tensiuni la nivel local. Participanții au subliniat necesitatea clarificării dreptului de proprietate și a accelerării procesului de punere în posesie, cu respectarea strictă a cadrului legal.
De asemenea, au fost analizate lucrările cadastrale derulate prin programele Agenției Naționale de Cadastru și Publicitate Imobiliară, care, în practică, au generat unele neconcordanțe. Printre acestea se numără suprapuneri între păduri revendicate și terenuri aflate în domeniul public, potrivit planurilor de amenajare.
Discuțiile au evidențiat faptul că, în anumite situații, delimitările din documentații nu corespund realității din teren, ceea ce conduce la blocaje administrative. În acest context, a fost subliniată necesitatea unui efort coordonat între autoritățile locale, Oficiul de Cadastru și Publicitate Imobiliară și instituțiile silvice, în vederea corectării erorilor și a evitării conflictelor.
Comuna Leșu nu reprezintă un caz izolat, însă astfel de întâlniri contribuie la identificarea unor soluții clare și transparente, în sprijinul unei administrări corecte a proprietății publice și private.

