Prefectura pregătește ordinul de suspendare a mandatului de primar în cazul lui Traian Simionca

Instituția Prefectului Bistrița-Năsăud pregătește un ordin pentru suspendarea mandatului de primar în cazul lui Traian Simionca, edilul comunei Livezile, plasat în arest la domiciliu pentru 30 de zile, a informat miercuri prefectul județului, Teofil Cioarbă.

”În această dimineață, la ora 08:40, Judecătoria Bistrița ne-a comunicat copia dispozitivului (n.r. – prin care Traian Simionca a fost plasat în arest la domiciliu pentru o perioadă de 30 de zile), cu mențiunea că hotărârea nu este încă definitivă. Așteptăm să vedem dacă se contestă. Colegii noștri de la Serviciul Juridic lucrează pentru ordinul de suspendare a mandatului domnului primar. Codul Administrativ prevede că în termen de 48 de ore de la decizia instanței trebuie emis Ordinul Prefectului de suspendare a mandatului. În momentul de față, noi pregătim ordinul de suspendare, așteptăm decizia Judecătoriei și vom lua act de măsurile pe care trebuie să le luăm în continuare. Atribuțiile vor fi preluate de viceprimar”, a declarat prefectul Teofil Cioarbă, în ședința din luna noiembrie a Colegiului Prefectural Bistrița-Năsăud.

Potrivit Codului Administrativ, mandatul primarului se suspendă de drept dacă i s-a dispus măsura arestării preventive sau a arestului la domiciliu. Această suspendare, care durează până la încetarea măsurii preventive, este constatată prin ordin al prefectului în cel mult 48 de ore de la primirea comunicării de la instanța judecătorească. 

Reamintim că Judecătoria Bistrița a decis, marți seară, 25 noiembrie, plasarea primarului comunei Livezile, Traian Simionca, în arest la domiciliu pentru 30 de zile. De asemenea, judecătorul a dispus ca, pe durata arestului la domiciliu, inculpatul să poarte permanent un dispozitiv electronic de supraveghere. Acuzațiile reținute de instanță în acest caz sunt cele de agresiune sexuală, violare a vieții private și influențarea declarațiilor. Decizia poate fi contestată în termen de 48 de ore de la pronunțare cu inculpatul și de la comunicare cu Parchetul de pe lângă Judecătoria Bistrița.

Decizia instanței a fost luată după ce luni, 24 noiembrie, Traian Simionca a fost reținut pentru 24 de ore, în urma unor percheziții efectuate de polițiști la sediul Primăriei comunei Livezile și la domiciliile unor persoane fizice. Acțiunile au avut loc în cadrul dosarului penal deschis la data de 5 noiembrie, după apariția în spațiul public a unor fotografii cu primarul și o angajată în ipostaze indecente.

4 comments

  1. Cățeaua pana nu ridica coada câinele nu poate sa-i facă nimic

  2. La Puscarie cu jegul asta uman putea fii sotia sau fica fiecaruia dintrei noi.

  3. In conditiile in care doar o anumita etnie parazita mareste numarul celor fara domiciliu si mai ales a pruncilor abandonati de mame minore,relatiile intime ale liderilor sau/și akesilor locali trebuiesc felicitate si nicidecum pedepsite mai ales daca nu exista probatiunea de viol.

  4. In toate pozele nu am vazut nici un semn de impotrivire din partea asa zisei victime!!!Eu cred ca a fost de acord!!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

error: Content is protected !!