Primarul municipiului Bistrița, Ioan Turc, a prezentat, joi, într-o conferință de presă, proiectul de buget propus de actuala administrație pentru anul 2024.
Potrivit primarului, față de anul trecut, bugetul general pe acest an prevede o creștere de 32,70% la capitolul venituri și de 33,13% la cheltuieli.
Municipalitatea propune la secțiunea de dezvoltare mai mare decât cel din 2023. Ioan Turc a menționat că peste 50% din buget va fi repartizat investiţiilor în diferite domenii.
75% din banii de investiții sunt pe fonduri europene!
”Un lucru extrem de important – aviz celor care pun la îndoială beneficiile apartenenţei la Uniunea Europeană -, fondurile europene nerambursabile reprezintă 75% din sursa de finanţare a investiţiilor. Discutăm despre 221.912.000 lei.
Veniturile proprii reprezintă 6.122.000 lei, respectiv 2%. Excedentul anului anterior – 18.795.000 lei – reprezintă 7%. Bugetul de stat – 26.586.000 lei, 9%; împrumuturi interne – 21.539.000 lei, respectiv 7%”, a spus Turc.
Primarul Ioan Turc a subliniat că municipiul Bistrița nu înregistrează arierate sau plăţi restante la data de 31.12.2023. Gradul de îndatorare e de 8,34%, iar limita maximă prevăzută de lege pentru îndatorare este de 30%.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/02/1-1024x574.png)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/02/2-1024x580.png)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/02/3-1024x567.png)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/02/4-1024x576.png)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/02/5-1024x578.png)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/02/Opera-Snapshot_2024-02-08_143914_Proiectul20Buget20municipiuluiC820pentru20202420.pdf-1024x575.png)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/02/Opera-Snapshot_2024-02-08_143926_Proiectul20Buget20municipiuluiC820pentru20202420.pdf-1024x581.png)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/02/8-1024x572.png)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/02/9-1024x575.png)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/02/10-1024x575.png)
În conferința de presă primarul a prezentat și investițiile pe care municipalitatea le propune anul acesta și anii viitori.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/02/11-1024x569.png)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/02/12-1024x572.png)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/02/13-1024x571.png)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/02/14-1024x575.png)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/02/15-1024x575.png)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/02/16-1024x578.png)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/02/17-1024x575.png)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/02/18-1024x583.png)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/02/19-1024x577.png)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/02/20-1024x571.png)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/02/21-1024x567.png)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/02/22-1024x574.png)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/02/23-1024x573.png)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/02/24-1024x579.png)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/02/25-1024x571.png)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/02/26-1024x576.png)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/02/27-1024x572.png)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/02/28-1024x572.png)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/02/29-1024x569.png)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/02/30-1024x576.png)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/02/31-1024x572.png)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/02/32-1024x582.png)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/02/33-1024x578.png)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/02/34-1024x575.png)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/02/35-1024x579.png)
Dezbatere publică pe buget!
Primăria Bistrița organizează joi și o dezbatere publică pe marginea proiectului de buget pe anul 2024. Ulterior, proiectul va fi analizat și supus votului în Consiliul Local Bistrița, urmând să fie adoptat.