Primarul municipiului Bistrița, Ioan Turc, a solicitat operatorului de salubritate Supercom să igienizeze toate punctele de colectare a deșeurilor din zona blocurilor de locuințe.
”Acțiunea este în plină desfășurare, din 134 de platforme de acest gen de pe raza municipiului, 37 fiind deja igienizate. Supercom a pus la dispoziție două mașini utilate pentru spălarea cu detergent și dezinfectarea cu clor a perimetrelor de colectare, în circa două săptămâni urmând să se încheie primul ciclu de igienizare”, a explicat primarul Ioan Turc.
Edilul Bistriței a mai adăugat că, până la venirea sezonului rece, acest proces va fi reluat lunar.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2022/06/287835991_486037719991984_4645759276894059953_n.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2022/06/287946575_486037819991974_931693348014339333_n.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2022/06/287981012_486037813325308_3894638359675983991_n.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2022/06/288134471_486037713325318_78407447273730854_n.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2022/06/288233180_486037716658651_5012799848126307170_n.jpg)