Oficialii European Handball Federation (EHF) au dat României undă verde pentru a găzdui Campionatul European de Handbal Feminin din 2026.
![polivalenta bistrita](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2022/08/DSC0405.jpg)
![polivalenta bistrita](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2022/08/DSC0244.jpg)
Orașele care vor găzdui meciuri! Bistrița, cu șanse mari să prindă meciuri europene!
Oradea, Cluj, Bistrița și Turda (zona de nord), Pitești, Mioveni, Sf. Gheorghe și București (zona centru -sud) sunt orașele dintre care se vor alege 6 gazde pentru Europeanul din 2026. Ultimul turneu european de seniori organizat de România a avut loc în 2000, când tricolorele au terminat pe locul 4.
După răspunsul afirmativ primit din partea forului european, în prezent mai este nevoie doar de o scrisoare de garanție semnată de reprezentanții din Guvernul României și de oficialii Agenției Naționale pentru Sport.