Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Bistrița-Năsăud a adoptat o hotărâre care vizează modificarea scenariilor de funcționare a unităților de învățământ din județ, a informat sâmbătă seara Instituția Prefectului.
Astfel, potrivit datelor comunicate de Instituția Prefectului, școlile din 46 de unități administrativ-teritoriale din Bistrița-Năsăud vor funcționa în scenariul verde, în vreme ce în alte 15 unități administrativ-teritoriale se aplică scenariul galben și într-o alta se aplică scenariul roșu.
În ceea ce privește mediul urban, în orașele Năsăud și Sângeorz-Băi se aplică scenariul verde, în vreme ce în municipiul Bistrița și în orașul Beclean se aplică scenariul galben.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/03/160161489_3530204827108982_1264953830487325452_n.jpg)
Aceste prevederi intră în vigoare începând cu data de 14 martie 2021.