Un accident feroviar soldat cu o victimă s-a produs miercuri seara la trecea la nivel cu calea ferată situată între localitățile Salva și Coșbuc, informează Inspectoratul pentru Situații de Urgență Bistrița-Năsăud.
Din primele informații a rezultat că un taf care tracta un microbuz a fost accidentat de un tren, în urma impactului conducătorul taf-ului rămânând blocat în autovehicul.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/10/IMG-20231011-WA0016-768x1024.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/10/IMG-20231011-WA0020-1024x768.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/10/IMG-20231011-WA0014-1024x768.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/10/IMG-20231011-WA0018-1024x768.jpg)
La fața locului au intervenit pompierii militari, un echipaj de descarcerare, un echipaj SMURD de prim ajutor și un echipaj SMURD de terapie intensivă mobilă.
”Victima a fost scoasă/extrasă de către ceilalți participanți la trafic înaintea sosirii echipajelor de intervenție. Bărbatul, în vârstă de aproximativ 40 de ani, fiind găsit de echipajele medicale conștient, politraumatizat. Conducătorul auto a fost preluat de echipajul de terapie intensivă mobilă SMURD, iar după stabilizare a fost transportat la UPU SMURD Bistrița pentru investigații medicale amănunțite. În tren se aflau aproximativ 65 de persoane, au fost evaluate de către echipajele de intervenție, dar nicio persoană nu a avut nevoie de îngrijiri medicale”, a transmis ISU Bistrița-Năsăud.
Potrivit salvatorilor, taf-ul tracta un microbuz în care se afla o persoană, dar aceasta s-a evacuat în condiții de siguranță, fără probleme.
Polițiștii intervin și ei la fața locului și efectuează cercetări pentru a stabili circumstanțele exacte în care s-a produs accidentul.
ACTUALIZARE
„În această seară, mai multe echipaje din cadrul Secției 6 Poliție Rurală Năsăud, Compartimentului Rutier Năsăud și Postului de Poliție Transporturi Feroviare Salva au intervenit pentru efectuarea de verificări, ca urmare a unui accident de tren, produs între Salva și Coșbuc. Din primele date, între stațiile C.F. Salva-Coșbuc, pe Secția de Cale Ferată 409, la km 5+200 m, Trenul Regio 4116 care circula pe relația Sighetu Marmației – Beclean pe Someș ar fi acroșat șpranga cu care un utilaj tracta un microbuz. În urma impactului, utilajul s-a răsturnat, iar conducătorul acestuia, un bărbat de 42 de ani, din Salva a fost rănit. Acesta a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul indicat fiind 0,66 mg/l alcool pur în aerul expirat, urmând a-i fi recoltate probe biologice pentru stabilirea alcoolemiei. Totodată, din verificările efectuate a reieșit că acesta nu deține permis pentru nicio categorie de vehicule. În cazul mecanicului locomotivei, rezultatul testării a fost negativ. Cazul a fost preluat de polițiștii Postului de Poliție Transporturi Feroviare Salva care efectuează cercetările, urmând a fi stabilite cauza și împrejurările exacte în care a avut loc accidentul. În urma accidentului, trenul a acumulat o întârziere de aproximativ 45 de minute„, a transmis Inspectoratul de Poliție Județean Bistrița-Năsăud.
FOTO: ISU Bistrița-Năsăud