Un accident petrecut sâmbătă în localitatea Șanț s-a încheiat cu o tragedie. Un băiețel de aproximativ 2 ani a decedat după ce a fost acroșat de o mașină care era condusă chiar de tatăl său.
Potrivit Inspectoratului de Poliție Județean Bistrița-Năsăud, la fața locului au intervenit, pentru efectuarea de cercetări, polițiștii Compartimentului Rutier Sângeorz-Băi. Aceștia au stabilit că ”un bărbat de 38 de ani, din localitate, în timp ce manevra un autoturism în apropierea locuinței, și-ar fi accidentat fiul, un copil de 2 ani. Ulterior, conducătorul auto a parcat autoturismul în curtea casei”.
Copilașul a fost grav rănit, fiind solicitată intervenția echipajelor medicale pentru a îi acorda primul ajutor. În zonă a fost trimis de urgență un echipaj medical din cadrul Substației Maieru a Serviciului de Ambulanță Județean Bistrița-Năsăud.
Când medicii au ajuns la locul solicitării, copilul prezenta un traumatism cranian grav, era inconștient, dar avea funcții vitale prezente. Pentru sprijin a fost solicitat și un echipaj aerian de salvare, care a aterizat la Șanț pentru a-l prelua pe micuț și a-l transporta spre o unitate medicală.
Din nefericire, în ciuda manevrelor de stabilizare și a eforturilor conjugate ale celor două echipaje medicale, viața copilului nu a mai putut fi salvată. Medicul aflat la fața locului a fost nevoit să declare decesul acestuia.
Șoferul mașinii a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ.
Polițiștii Compartimentului Rutier Sângeorz-Băi continuă cercetările în cadrul unui dosar penal, urmând a fi stabilite cu exactitate cauzele și împrejurările producerii accidentului.