Începând de sâmbătă – 16 mai, pentru siguranța participanților la trafic, circulația rutieră este interzisă pe DJ 173C, pe tronsonul Bistrița-Budacu de Jos, din cauza lucrărilor de modernizare și a alunecărilor de teren apărute la ieșirea din intravilanul municipiului Bistrița (km 3+0,62). Circulația este interzisă până la terminarea lucrărilor de modernizare, informează Consiliul Județean Bistrița-Năsăud.
Autoritățile recomandă participanților la trafic ca pe durata restricției să folosească rutele alternative (Bistrița-Jelna-Budacu de Jos) sau (Bistrița-Sărata-Budacu de Jos).
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/05/dceea1d4-0587-4a9a-a021-4aad6103e301.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/05/d73e2028-7098-4d02-9815-1dbadd89e820.jpg)
Reabilitarea şi modernizarea tronsonului de la Bistrița la Budacu de Jos al DJ 173C este o investiție ce se realizează cu finanţare din bugetul Consiliului Județean Bistrița-Năsăud, lucrările fiind executate de compania SC Îndemânarea PRODCOM SRL Livezile.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/05/ac269a5c-2a78-4e7e-9cc9-6d6667ba3e83-1024x768.jpg)