Au reînceput lucrările de reabilitare a unui tronson în lungime de 24 de km din Drumul Județean 172, fiind vorba despre tronsonul Cociu – Mocod – Zagra, a anunțat Consiliul Județean Bistrița-Năsăud.
”Odată cu vremea favorabilă, au reînceput și lucrările pe DJ 172 – Cociu-Mocod – Zagra (24 km). O lucrare amplă, cu o garanție de 6 ani, care vizează frezarea îmbrăcăminții asfaltice, mixtură asfaltică, șanțuri și rigole, amenajarea drumurilor laterale existente și noi, 25 de podețe laterale, 29 podețe tubulare transversale, 1 podeț prefabricat, lucrări de consolidare, amplasarea unui zid de sprijin din beton și un parapet de siguranță pe o distanță de 3 km. Deși trecem printr-o perioadă dificilă, investițiile și dezvoltarea județului au prioritate”, a declarat președintele CJ Bistrița-Năsăud, Emil Radu Moldovan.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/03/161407975_287057089457690_6650824790777628962_n.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/03/161377867_287057099457689_6742329347460099688_n.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/03/161233810_287057032791029_3211978646866308287_n.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/03/161059525_287086279454771_3586022445207571079_n.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/03/161047775_287086339454765_2079599914180957001_n.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/03/161034381_287057189457680_7914991819863391570_n.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/03/161019515_287086299454769_9071517386676606220_n.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/03/160802537_287086312788101_6925787014292895181_n.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/03/160716648_287057036124362_3188474682708946987_n.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/03/160714434_287057146124351_428715042705442862_n.jpg)
Lucrările sunt executate de asocierea dintre SC Frasinul SRL, Hydrostory AD și Someș-Top Grup SRL, companii care oferă o garanție de 6 ani pe lucrările executate.
Valoarea totală a investiției este de 70,3 milioane lei (14.5 milioane euro), finanțarea fiind asigurată din fonduri europene, prin Programul Operațional Regional 2014-2020.