În prag de sărbători, casa unei familii din localitatea Târlișua a fost puternic afectată de un incendiu.
Potrivit Inspectoratului Județean pentru Situații de Urgență Bistrița-Năsăud, la fața locului au intervenit două echipaje de pompieri și un echipaj SMURD de terapie intensiva mobilă.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/12/IMG-20201219-WA0007-1024x484.jpg)
”Pompierii militari au intervenit la un incendiu, urmat de o explozie, cel mai probabil declanșată de existența unor tuburi de spumă poliuretanică gen spray și vopseluri care erau depozitate în apropierea sursei de căldură. O singură victimă, bărbat, a suferit răni la nivelul feței, fără a-i fi pusă viața în pericol, care ulterior a refuzat transportul la spital”, a declarat Marius Rus, purtătorul de cuvânt al ISU Bistrița-Năsăud.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/12/IMG-20201219-WA0006-1024x484.jpg)
În urma incendiului au ars trei camere cu mobilierul aferent, hol, bucătărie, pe o suprafață de aproximativ 180 mp.
Potrivit pompierilor, cauza probabilă a incendiului a fost stabilită ca fiind un aparat de gătit lăsat nesupravegheat.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/12/IMG-20201219-WA0005-1024x484.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/12/IMG-20201219-WA0012-768x1024.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/12/IMG-20201219-WA0011-1024x768.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/12/IMG-20201219-WA0010-768x1024.jpg)
FOTO: ISU Bistrița-Năsăud