Pe un tronson de 1,3 km din Drumul Județean 173, de la ieșire din municipiul Bistrița până la intrare în localitatea Jelna, se execută lucrări de reabilitare a îmbrăcăminții asfaltice.
Potrivit Consiliului Județean Bistrița-Năsăud, lucrările sunt în plină desfășurare, investiția fiind susținută integral din fonduri alocate de administrația județeană. Valoarea totală a investiției este de circa 1,4 milioane lei.
Pe întreaga porțiune de 1,3 km din DJ 173 se vor executa lucrări de lărgire a benzilor de circulație și va fi turnat un nou covor asfaltic. Lucrările sunt executate de un constructor local – compania Frasinul.
Conform contractului, termenul pentru finalizarea lucrărilor este sfârșitul lunii iulie 2021.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/07/IMG_20210711_105227.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/07/IMG_20210711_105144.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/07/IMG_20210711_104842.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/07/IMG_20210711_104910.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/07/IMG_20210711_105138.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/07/IMG_20210711_104755.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/07/IMG_20210711_104827.jpg)