Primarul Bistriței, Ioan Turc, spune că Bulevardul Republicii este ”mai frumos” după ce a trecut printr-o serie de lucrări de înlocuire a bordurilor și de refacere a gazonului.
”Zona verde mediană a bulevardului a fost refăcută integral! Bordurile vechi din beton au fost înlocuite cu borduri din piatră naturală și s-a realizat un sistem modern de irigare sub gazonul de foarte bună calitate! Datorită acestor lucrări, ploaia nu va mai aduce pământul pe șosea, iar aspectul este cu totul deosebit!”, a spus primarul Ioan Turc.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/04/Republicii1-4-1024x682.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/04/Republicii1-3-1024x682.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/04/Republicii1-2-1024x682.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/04/Republicii-1024x682.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/04/Republicii1-1-1024x682.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/04/Republicii1-9.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/04/Republicii1-8-1024x682.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/04/Republicii1-7-1024x682.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/04/Republicii1-6-1024x682.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/04/Republicii1-5-1024x682.jpg)
Planurile municipalității în ceea ce privește Bulevardul Republicii nu se încheie odată cu lucrările de înlocuire a gazonului și a bordurilor.
”Vom continua, într-o etapă viitoare, după închiderea șantierelor de pe Bulevardul Decebal, cu modernizarea trotuarelor prin placare cu dale din piatră naturală”, a mai completat primarul Ioan Turc.
Primăria Bistrița a început lucrările pe Bulevardul Republicii în toamna anului trecut, momentul ales de municipalitate pentru a executa aceste lucrări fiind intens criticat la acea vreme.