Pompierii au fost solicitați să intervină la un incendiu care a izbucnit, sâmbătă, la o casă situată pe raza orașului Sângeorz-Băi. Un copil de 10 ani a fost transportat la spital. Acesta a suferit arsuri pe 10% din suprafața corpului.
La fața locului au intervenit mai multe echipaje din cadrul Inspectoratului Județean pentru Situații de Urgență Bistrița-Năsăud, printre care un echipaj de pompieri și un echipaj de prim ajutor SMURD. De asemenea, în sprijinul pompierilor au intervenit și voluntarii din Sângeorz-Băi. Casa era situată într-o zonă greu accesibilă, fără drum de acces.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/05/507053d7-96fe-4235-b013-47167b6d82fa-1024x768.jpg)
”Echipajele de intervenție au ajuns la locul indicat pe jos, din cauza faptului că în zonă nu este acces auto”, au anunțat reprezentanții ISU Bistrița-Năsăud.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/05/e714cc61-43d8-41a6-bd93-19e96a2bf23d-1024x768.jpg)
Când au ajuns la fața locului, pompierii au constatat că incendiul se manifesta la casă și la o anexă.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/05/0358754c-f608-405a-b1dc-a21f3d8acc10-1024x768.jpg)
În plus, un copil în vârstă de 10 ani prezenta arsuri pe aproximativ 10% din suprafața corpului. Acesta era conștient, a primit primul ajutor la locul solicitării și a fost preluat de echipajul de prim ajutor SMURD și transportat la spital pentru îngrijiri medicale.
FOTO: ISU Bistrița-Năsăud